Yabancı yatırımcı geliyor mu?

Ekonomi yönetiminin umudu yabancı yatırımcılar. Ancak onlar da seçim ekonomisi nedeniyle beklemede olduklarından 31 Mart öncesi yabancı girişi istenen ölçüde gerçekleşememişti. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, seçimin hemen öncesi ve sonrasında hisse senetlerinde bir hareketlilik yaşandığına dikkat çekti. Bu hareketlilikte faizin de etkisi olduğunu belirten Aktaş’ın “Yabancı girişinin ilk işaretleri mi?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Yabancı yatırımcılar 15-22 Mart haftasında 429 milyon dolarla bu yılın en yüklü hisse senedi alımını gerçekleştirmişti. Yabancıların alımı geçen hafta da sürdü. Mart ayının son haftasındaki net alım 267 milyon dolar oldu. Böylece yabancı yatırımcıların mart ayının ikinci yarısındaki alımları net olarak 695 milyon dolara ulaştı.

Bu giriş, fiyat ve kur hareketinden arındırılmış net tutarı gösteriyor.

Yabancıların yine fiyat ve kur hareketinden arındırılmış şekilde gerçekleştirdiği devlet iç borçlanma senedi alımı da geçen hafta 112 milyon dolar oldu.

ÜÇ AYLIK DURUM

Son iki hafta özellikle hisse senedinde yoğun alım olmasına rağmen ilk çeyrek toplamında öyle kayda değer bir alım gerçekleşmedi.

Yabancıların ilk üç aydaki hisse senedi alımı net 287 milyon dolar.

Devlet iç borçlanma senedinde ise net tutar neredeyse sıfır. Yabancılar ilk çeyrekte net 1 milyon dolarlık satış yaptı. Hatta tam tutarı verirsek, yabancıların satışı 750 bin dolar düzeyinde.

SON HAFTADA FAİZİN ETKİSİ VAR

Hatırlanacaktır, Merkez Bankası’nın politika faizi 21 Mart’ta yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkarılmıştı.

Belli ki geçen hafta yaşanan iç borçlanma senedi alımında faizin yükseltilmesinin etkisi bulunuyor.

Yabancı yatırımcıların iç borçlanma senedine olan ilgisinin faizin yükseltilmesiyle birlikte daha da artması şaşırtıcı olmaz.

SEÇİMİN ETKİSİNİ HENÜZ GÖRMEDİK

Yabancı yatırımcıların Türk menkul kıymetlerine olan ilgisini etkileyecek en önemli gelişmelerden biri de kuşku yok ki seçimin geride kalması, şöyle ya da böyle bir belirsizlik eşiğinin aşılması…

Üstelik sandıktan Türk siyasetinde “genel-yerel” dengesini sağlayacak bir sonucun çıkması…

Dolayısıyla bu da önümüzdeki dönem için yabancı ilgisinin artmasını sağlayacak bir etken olabilir.

Yabancıların seçimden sonraki tutumlarının ne olduğunu haftaya perşembe günü açıklanacak 1-5 Nisan günlerini kapsayan ilk veride göreceğiz.”

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir