Yeğenini işe alan CHP’li başkan: Konu abartıldı

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından AKP’den CHP’ye geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı Mustafa Bozbey, İstanbul’da gerçekleştirilen Marmara Belediyeler Birliği meclis toplantısı sonrasında, yeğenini belediye şirketi BURKENT’e yönetim kurulu başkanı olarak atamasıyla başlayan tartışmalar hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“ABARTILDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Bozbey “20 sene yöneticilik yaptık. Nasıl yaptığımızı ve nasıl yönettiğimizi tüm Bursa biliyor. Ama bu konunun çok abartıldığını gerçekten çok anlamsız hale dönüştüğünü görüyoruz. Tabii ki burada toplumun bir tepkisi, duyarlılığı olmuştur. Biz bunları dikkate aldık ve bu konuda zaten biz gerekli açıklamayı da yaptık. Bu konuyu bilen biri olarak, kimlerin hangi şeyi daha iyi yapacağını bilen biri olarak çeşitli atamalar gerçekleştirdik. Ve bu yöneticilerin her biri liyakatli, her biri de kendi işlerinde daha önce Nilüfer Belediyesi’nde çalışmış ve başarılara imza atmış çalışma arkadaşlarımız. Diğer taraftan şirketlerle ilgili değerlendirmede, toplumsal anlamda yine orada da farklı değerlendirmeler yaptık. Liyakatli insanları, güvenilir insanları oraya getirmeye çalıştık. Neticede şirketlerde yapılan birçok olay var. Bunların önüne geçmek, bunların ortaya çıkarılmasını sağlamak gibi…Bir kısmını paylaştım. Bunlar önemliydi. Bu anlamda bir atama konusu gündeme gelmişti. Daha kesinleşmemişti. Ama  o konu durduruldu. Ve şu anda kamuoyunun gündeminden de bize göre düştü” diye konuştu.

MECLİS ÜYESİ GETİRİLECEK

Bozbey, şirkete atanacak yeni ismin meclis üyelerinden biri olacağını açıkladı. Bozbey, şirketlerin yönetiminde diğer partilerden de isimler olması için adım attıklarını belirterek “Mecliste grubu bulunan tüm partilerin  il başkanlarını arayarak onlardan  birer tane meclis üyesi talep ettim, görevlendirilmek üzere. Bu kadar demokratik davranıyoruz biz.  AK Parti, meclis üyesi vermedi. Kendi dönemlerinde muhalefete yer vermediklerini söyleyerek nazikçe teşekkür ettiler.  Farklı partinin orada bir meclis üyesinin olması en azından denetim açısından önemli. Bunun için demokratça bir tavır sergiledik. Bize göre gündem bitmiştir. Tamamlanmıştır” dedi.

“ÇOK FAZLA TARTIŞILMASI DOĞRU DEĞİL”

Bozbey, kamuoyunun gündemine gelmesi gereken daha önemli konular olduğunu belirterek “Belediyenin yaklaşık borcu 25 milyarı aşmış. Ve borcun sürekli arttığını görüyoruz. Geçmişe yönelik yapılan işlerle ilgili, faturaya bağlanmamış işler. Geçmiş dönemde neler yapıldığını elde ettiğimiz verilerle açıkladık dün. Daha da derinlemesine araştırılacak. Yapılan yanlışları kamuoyuyla paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz.  Bu tür şeylerin zaten çok fazla tartışılması doğru değil. Biz kamuoyu duyarlılığına sessiz kalmadık” dedi.

GENEL MERKEZDEN UYARI GELDİ Mİ?

Bozbey sorular üzerine atamanın geri alınması konusunda genel merkezden bir uyarı almadıklarını da sözlerine ekledi. Bozbey “Biz göreve geldiğimizde orada takdir edersiniz ki güvenilir ve bizi tanıyan, en azından geçmişte beraber çalıştığımız,  üretimini, çalışkanlığını, liyakatini bildiğimiz insanlarla büyükşehirde daha güzel işlere imza atacağımıza inandığımız için o arkadaşlarımız da şu anda yol yürüyoruz.  Sokaktan biri gelip de orada görev almadı. Biz önümüze bakıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir